Davutlar Köyü Rahman Camii dualarla açıldı

Hayırsever İşadamı Mehmet Şerafettin Yazgan tarafından yaptırılan Manisa Yuntdağ Davutlar Köyü Rahman Camiinin ibadete açılış programı Manisa İl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve İl Müftüsü Zihni Cihan’la protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Davutlar Köyü’ne yeni bir cami kazandırmanın bahtiyarlığını duyduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ cami girişinde Muharrem Ayı dolayısıyla aşure hayrında bulundu.
Özellikle eğitim, Sağlık ve ibadet alanında yapmış olduğu hayır işleriyle tanınan Hayırsever Mehmet Şerafettin Yazan tarafından Manisa Yuntdağ Davutlar Köyü’ne yaptırılan Rahman Camiinin açılışı gerçekleşti. Gerçekleşen açılışa Manisa İl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve İl Müftüsü Zihni Cihan, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Güzgülü, Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramis Şiyak, Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Önal, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Kubilay Koç, Manisa TSO Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Jandarma Komutanları, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

YAZAN; “İYİ VE İYİLİKLERLE ANILMAK ÇOK ÖNEMLİ”
Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından Davutlar Köyü Camiini yaptıran Hayırsever Ömrün kendisine hayırlı işler yapmasını sağlayan Allah’a şükretti. Yazan, “İnanmış Müslümanlar olarak ölümü her an hazırlıklı olup öldüğümüzde geride iki anı bırakıyoruz. Birincisi, “İyi insandı Allah rahmet eylesin” ya da “Yaramaz bir insandı, canı cehenneme” diyerek yad ediyoruz. Hayırla yad edilenlerden olmak için çabamız gerekiyor. Allah hepimize akıl, irade vermiş ve ‘kullanın’ demiş. Uymamız gerekenleri, hayatımızın her halini, doğruyu yanlışı, günahı sevabı bizlere Peygamberimiz (s.a.v) vesilesiyle tebliğ etmiş. Bize bunu uymak ve uygulamak kalıyor. Her günümüzü boşa geçirmeyerek hem dünya hem de ahiret için olan zamanımızın kıymetini bilelim, şükretmeyi unutmayalım. Camimize katkıda bulunmama sebep olan olanlardan, inşaatında yakın ilgisini esirgemeyenlerden, her türlü zorluğa karşı göğüs gerenlerden Allah razı olsun. Camimizin Davutlar köyüne ve halkı ile civar köy halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

CİHAN, “CAMİ HAYATIMIZIN MERKEZİNDE OLMALI”

Davutlar Köy Caminin açılışı bir yandan yapılırken diğer yandan da Camiler ve Din Görevlileri Haftasının idrak edildiğini belirten Manisa İl Müftüsü Zihni Cihan ise konuşmasında, “Her Cami açılışında ve her yıl Camiler – Din Görevlileri haftasında Caminin biz Müslümanlar için neyi ifade ettiğini ve önemini yeniden hatırlamaya çalışıyoruz. Hayatın merkezinde Cami varsa o hayat güzel bir hayattır. Bir yol ki üzerinde mescit, minare, sela, namaz, niyaz, dua, ezan vardır bu yol güzel bir yoldur. Bu mekanlar sağlıklı, huzurlu ve verimli olursa insanlar da huzur bulurlar. Bu mekanlar görevlerini layıkıyla icra ederlerse bu toplum daha güzel noktalara ulaşacaktır. Çünkü insanlık sadakati, doğruluğu, vefayı, iyiliği, yardımlaşmayı bu mekanlarda öğrenecektir. Bizim Müslümanlar olarak görevlerimizden biri de ihtiyaç hissedilen yerlere Camiler inşa etmek ve o Camileri imar etmektir. Ancak biz Camileri imar ve inşa ettiğimiz gibi Camilerin de bizim üzerimizde görevleri vardır. Bu bizim gönlümüzü mamur hale getirmek, bizi birbirimize yaklaştırmak, farklılıklarımıza rağmen aynı safta, gönül gönüle bir arada bulunmamızı sağlamaktır. Biz gönlümüzü açıp Camilerimize bu fırsatı verelim Camilerde muhakkak görevlerini yerine getirecektir. Abdest alarak, namaz kılarak, Kur’an okuyarak, ellerimizi ve gönüllerimizi yüce Allah’a açarak Camiler bizi imar etmeli. Bu duygu ve düşüncelerle Caminin yapılmasında büyük katkısı olan Mehmet Şerafettin Bey’e teşekkür ediyor, Camimizin hayırlı olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

DİN VE İSLAM DEYİNCE AKLA MÜSLÜMANLAR GELİYOR
Dünya’da üç sınıf meslek sahibinin cüppe giydiğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Üniversite Hocaları, Hakim, Savcı, Avukatın yanısıra bir de din adamlarının cüppe giydiğini belirtti. Din adamlarının saygı duyulacak insanlar olduğunu belirten Özdağ, “Benim eşimde 30 yıl Kur’an-ı Kerim hocalığı yaptı ve emekli oldu. Bu yüzden kendimi bahtiyar hissediyorum. Din adamları toplumu aydınlatan, her zaman saygı duyduğumuz insanlar. Onlar şayet Allah’ın Peygamber Efendimize bildirdiklerini insanlığa takdim etmemiş olsalardı çok daha az bu zenginlikten istifade ederdik. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu noktada çok başarılı işler yapıyor. Türkiye’de yüz bin civarında Din görevlimiz var. Yaklaşık 80 Bin civarında Camimiz var. Allah’a şükürler olsun ki din ve İslam deyince akla Türkler geliyor. 960’lı yıllardan bu yana Peygamber Efendimizden almış oldukları bayrağı Bin yıl boyunca İslam’ın sancaktarlığını yaparak takdim ettiler. Nizamı Alem ve İlay-ı Kelimetullah için çalıştılar. Hep bizim kızıl elmamızda Allah’ın rızasını kazanma gayreti vardır” dedi.

DÜNYA’NIN EFENDİSİ YİNE MÜSLÜMANLAR OLACAK
“Adına bir dini cemaat denen önceleri hizmet ve ibadet noktasında kendisini takdim eden, daha sonra ticaretleşen, ardından da ibadet ve hizmeti istismar ederek hainlik noktasına giden bir örgütten dolayı başka cemaat ve dindarları suçlamaya kimsenin hakkı yok” diyen Özdağ, “Cemaatler ve Müslümanlar var olmaya devam edecekler ve İslam’ı her zaman yaşayarak takdim edecekler” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’de cemaatler siyasallaşmayacaklar, tarikatlarda cemaatleşmeyecekler. Çözüm Diyanet İşleri Başkanlığı’nın güçlü hale getirilmesidir. Diyanet İşlerinde çok önemli din görevlilerinin olması ve onların doğru Kur’an-ı, doğru İslam’ı, Peygamber Efendimizin hayatını doğru şekilde anlatmaları gerekiyor. Aynı zamanda Hicri yıla da bir taraftan girmiş olduk. Hicretten sonra hicret değil Cihat vardır. Oku diyen bir dinin mensupları olarak çok yönlü okumak mecburiyetindeyiz. Bir yandan Kur’an-ı okuyacağız. Diğer bir yandan bilim,fen,teknoloji, sanayi ile buluşup Dünya’nın efendisi yine Müslümanlar olacak” dedi.

AYRIŞTIRMALARA ASLA MÜSAADE ETMEYELİM
Muharrem Ayı’na girildiğini vurgulayan Özdağ, “Kerbela hepimizin ortak acısıdır. Muharrem Ayı hepimizin ayı, aşure ayı hepimizindir. Alevi – Sünni, Kürt-Türk gibi ayrıştırmalara girmeyelim. Ayrıştıranlara da müsaade etmeyelim. Bizim gerçek adımız Müslüman. Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt hepimizin ortak değeridir” diye konuştu.

450 YATAKLI HASTANE 2017 ARALIK AYINDA AÇILACAK
Davutlar Köyü Camiini yaptıran Hayırsever Mehmet Şerafettin Yazan’la bir tesadüf eseri tanıştığını kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Ali İzzet Begoviç Lisesinin Akhisar’da açılışı vardı. Konuşmamın ardından yanıma gelerek, “Konuşmanızdan etkilendim. Allah izin verirse Manisa’ya bir Onkoloji Hastanesi yapmak istiyorum” dedi. Bu önerisinin ardından yetkililerle ve Valimizle konuştuk Şu anda çok büyük bir şehir Hastanesi ve 450 yataklı Merkez Efendi’nin oraya bir Hastane yapıyoruz. Allah kısmet ederse 2017 yılının Aralık ayında açmış olacağız. Selendi ve Demirci’ye yeni yaptığımız Hastaneler tamamlandı. Manisa’nın 17 ilçesinin 15’inde Devlet Hastanesi olmuş olacak. Kendisine döndüm ve, “Mehmet Şerafettin abi! Bizim yeni bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine ihtiyacımız var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde 1925’te Manisa’ya bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yapılmış. Allah kimseye akıl noksanlığı vermesin. Manisa’nın çıkışında Anıttepe’yi hemen geçince tepede 460 dönüm arazi üzerine 360’ı Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine, 100 Dönümü de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Huzurevi ve Engelli Yaşam Merkezi oluşturulması için tahsis edildi. Allah kısmet ederse bu yeni yapılan Ruh ve Sinir Hastanesinin 7-80 civarında yatağını da Sayın Mehmet Şerafettin bey yapmış olacak. Kendisi Manisa’da ayrıca Ali İzzet Begoviç Lisesi’nin atölyelerini yaptı. Açılışını yakında yapacağız inşallah. Kırkağaç’ta askeriyenin banyosunu yaptı. Kendisine bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

GÜVENÇER; “PEYGAMBER EFENDİMİZİ SALAT VE SELAM İLE ANIYORUZ”
Müslümanların hayatlarını tanzim derecesinde Hicret’in çok önemi olduğunu belirten Manisa İl Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise konuşmasında, “Hicri yılın başlangıcında bizleri böylesine hayırlı bir iş için bir araya getiren yüce Rabbimize hamdolsun. Böylesine hayırlı bir iş için toplanmışken Davutlar Köyü’ne yapılacak Cami açılışı öncesinde Peygamber efendimizi salat ve selam ile anıyoruz” dedi.

MÜSLÜMANLAR ÖRNEK İNSAN OLMALI

Konuşması gereken yerde Devlet’in konuştuğunu ama Devlet’in her zaman sadece kelimelerle konuşmayacağı vurgusunda bulunan Vali Güvençer, “Devlet gerektiğinde durur konuşur, susar, yürür konuşur, gerektiğinde de masaya vurur konuşur. Devlet tüm bu konuşmalarının gücünü milletinden alır. Millet ise gerek kelamıyla, gerek eylemiyle sahada konuşur. Yurt içinde ve uluslararası platformda şahsını, bulunduğu toplumu ve devletini en iyi şekilde temsil eder. Müslümanlar bu nedenle öncelikle örnek insan olmalıdırlar. Öyle bir örnek teşkil etmelidirler ki Cami’nin, Mescit’in veyahut İslamiyet’e ait hiçbir yapı, bina olmasa dahi dışardan bir kişi o yerleşim yerine geldiklerinde orada Müslümanların yaşadığını, o yerin Müslümanlara ait olduğunu anlamalıdırlar. Bu duygu ve düşüncelerle Yuntdağ Davutlar Köyü Camii’nin açılışının ister Davutlar Köyü’ne ister çevre köylere hayırlı olmasını diliyor, Hayırsever Mehmet Şerafettin Bey’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haber3 Ekim 2016 Pazartesi