Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Üyeleri İstanbul'daydı

15 Temmuz Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu İstanbul Çalışma Ziyaretleri kapsamında Atatürk Hava Limanı, İstanbul Özel Harekat Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü,15 Temmuz Gazi ve Şehit yakınları, Çağlayan Adalet Sarayı, Çengelköy İlçe Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi Köprüsü'nü ziyaret ederek, darbe kalkışmasında direnen kamu görevlileri ve şahitleri dinledi. Ziyaretin son gününde Hukuk, Tarih, Toplum Bilimleri, Güvenlik, İstihbarat, Medya, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İnanç Disiplinleri alanlarında yetkin isimlerin katıldığı Müzakere Toplantısı düzenlendi. Toplantı İstanbul’da meydana terör saldırısı nedeniyle yarıda kesilirken Komisyon Üyeleri menfur saldırıda şehit düşen 5 Polis Memuru’nun cenazesine katılarak şehadete uğurladılar.

15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Burdur Milletvekili Reşat Petek ve Başkanvekili Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Komisyon sözcüsü Belma Satır, üyeler İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, Bursa Milletvekili Zekeriya Birkani, İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Eskişehir milletvekili Emine Nur Günay’ın katılımlarıyla İstanbul’da 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin gerçekleştiği merkezleri ziyaret ettiler, şehit ve gazi aileleriyle bir araya geldiler. Gerçekleşen ziyarete CHP’li Komisyon üyeleri katılmazken MHP'li üye Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın ise TBMM Merkezi Bütçe Çalışmalarındaki görevlendirmesi dolayısıyla mazeret bildirdiği öğrenildi.

Komisyon ilk ziyaretini tarifeli uçak ile geldikleri Atatürk Havalimanı'na ettiler. Komisyon üyelerini Havaalanında İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sinan Kökten ve Hava Meydanı Müdürü karşıladı. Vali Yardımcısı Ulutaş ve Emniyet Müdür Yardımcısı Sinan Kökten'den kısa bilgi alan komisyon üyeleri daha sonra havalimanı kule ve özel harekat şubesini ziyaret ederek, o gece yaşananlar ve olaylara birebir şahit olanların ifadesine başvurdular.

TARİHİ EMİR; ÖLDÜRÜN, ŞEHİT OLUN AMA VATANI BIRAKMAYIN
İstanbul Havalimanı ve Özel Harekat Şube Müdürlüğünün ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne giderek ziyaretlerine devam eden Komisyon Üyesi milletvekillerini İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan karşıladı. Komisyon üyelerine İl Emniyet Müdürlüğünde bulundukları süre içerisinde darbe girişimiyle ilgili bilgilendirme yapıldı. 15 Temmuz gecesini anlatan görüntülerle hazırlanmış sunumun ardından konuşan İl Emniyet Müdürü Çalışkan, "O gece personelime 'Vatana Dönün, Vatan bizim için çok önemli' diyerek buraya görev başına gelmeleri emrini verdim. İfadesinde bulundu. Çalışkan sözlerine şöyle devam etti; “Biz Buraya teşkilat içinde VATAN diyoruz. Bu talimatın zahiri dışında aslında emniyet teşkilatımız personelinin kalbinde farklı ve derin anlamlarla yansıdığını gördük. Bu millet için vatan kavramı neyse bizim için o gece Bulunduğunuz noktaların korunması da vatan savunmasıydı. Benim talimatım; 'Belki öldürecek, belki ölüp, şehit olacak, vuracak ve vurulacaksınız ama asla vatanı terk etmeyecek, vatana kimseyi sokmayacaksınız talimatını verdim.”
İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sinan Kökten ve Necmettin Öztürk kısaca 15 Temmuz'da yaşananları anlatıp, komisyon üyesi milletvekillerinin sorularını cevapladılar.

DARBECİLER KENDİ KURDUKLARI MAHKEMEDE YARGILANACAKLAR
TBMM 15 Temmuz ve FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyeleri İl Emniyet Müdürlüğü’nün ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nı ziyaret etti. Komisyon üyelerini İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Başsavcı vekili İsmail Uçar karşıladı. Basına açık gerçekleşen ziyarette Başsavcısı İrfan Fidan, komisyon üyelerine darbecilerle ilgili yürütülen soruşturmalar hakkında bilgi verdi. Darbeciler hakkında komisyona bilgi veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, darbecilerin, Silivri'de 700 kişi kapasiteli duruşma salonu inşa ettiklerini belirterek, "Ancak bu duruşma salonlarında şimdi kendileri yargılanacaklar" diye konuştu.

VATANIMIZI SAVUNDUK, DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKTIK
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, darbecilerin köprüleri işgal etmeye başladığı andan itibaren olayı takip ettiklerini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hakim ve savcıları olayın vahametini anlamış ve gerekli tavrı koymuştur. Biz de ilk saatler de emniyet müdürüyle yaptığımız görüşmeler sonrası olayı öğrendik. Kendilerine şifahen yakalama ve gözaltı işlemlerini uygulayacağımızı ilettik. Hatta oradaki arkadaşlarımızla helalleştik. Çünkü bize gerekirse şehit olacaklarını söylediler" dedi. Daha sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı telefonla aradığını anlatan Fidan, Bozdağ'ın kendisine meclise geçeceğini söyleyerek, 'Vatanınızı savunun, devletinize milletinize sahip çıkın, soruşturmaları başlatın, gereğini yapın' talimatını verdiğini aktardı. Başsavcı Fidan, Adalet Bakanı ile yapmış oldukları görüşmenin ardından Başsavcıvekili İsmail Uçar ile birlikte basın mensuplarını arayarak, bu girişimin hain bir darbe girişimi olduğunu arkasında da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün bulunduğunu bildirdiklerini ifade etti.

PETEK; KAHRAMANLARI KENDİ MAHALLELERİNDE ZİYARET ETTİK
Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek de, 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında görev yapan kahramanları kendi mahallerinde ziyaret ettiklerini belirtti. Petek, "İki şeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Birincisi tarihe not düşülmesi gereken kahramanlıkları dinliyor ve kayıt alıyoruz. İkincisi bu darbe girişimi karşısında Allah için, millet için, bayrak için, demokrasi ve hukuk devletimiz için canla başla mücadele eden şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi ve sivil vatandaşlarımızı kendi mahallerinde ziyaret etmek suretiyle, gelecek nesillere hem TBMM'nin nasıl çalıştığını hem de bu mücadeleyi verenlerle nasıl işbirliği halinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz" dedi.

ÇENGELKÖY HALKINDAN DARBECİLERE KARŞI TARİHİ DERS
Komisyon üyeleri Adalet Sarayı’na yaptıkları ziyaretin ardından darbe girişiminde basılmak istenen Çengelköy Polis Merkezi'ni ziyaret ettiler. Polis Merkezinde görevli polisleri dinleyen komisyon üyelerine Çengelköy esnafı dükkanların duvarlarında duran kurşun deliklerini gösterdi.

15 Temmuz gecesi yaşadıklarını Komisyon Başkanı Reşat Petek'e anlatan Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii İmamı Osman Keskin, "Dinlerarası dialog olmaz dediğim için, FETÖ'nün anlayışına karşı çıktığım için bizi ön plana aldılar. İlk olarak camiye gelip beni esir aldılar. Dışarı çıkacağım ezan okumak için dedim. Çıkarsan ateş ederiz dediler. Beni nizamiyeye kadar götürdüler. Orada getirdikleri bazı gençler beni tanımışlar. 'Bu adam bizim caminin imamı' deyince ağzına bir tekme vurmuşlar. Dişleri kırılmış çocuğun. 'O zaman bana bir kurşun sık hocamı bırak' diyor. İşte bizim böyle kahraman bir milletimiz var" dedi.
Esnaf Kadir Akbulut ise 22.15'te başladığını belirtiği olayları şöyle anlattı; " Bir Binbaşı tek başına buraya geldiğinde 'Dükkanlarınızı kapayın evlerinize gidin. Silahlı kuvvetler yönetime el koydu.' dedi. 'Tek başına mı yapacaksın' dedik. Halkın direnişiyle Kuleli'ye doğru kaçmaya başladı. Peşinden vatandaşlar koşmaya başladı. Oradan ateş edildi. Arabalarla yollardaki çiçeklerden barikatlar kurduk. Başladılar yaylım ateşi yapmaya. İlk Ender vuruldu. Muhtarımız vurudu. Komisere bize de silah verin dedim. Yok. Patır patır insanlar ölmeye başladı. Burak Cantürk isimli, garsonumuz şehit oldu. Aldılar bizi, yere yatırdılar. Ben de elimden ve kolumdan yaralandım."

KOMİSYON ÜYELERİ 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ DUALARLA ANDI
Komisyon üyeleri polis Merkezi önünde polislerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Çengelköy'den ayrılarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Burada o gece yaşananları tanıklarından dinleyen komisyon üyeleri, daha sonra köprü gişelere yakın bir noktada şehit olanlar için dua ederek yere gül bıraktı.

ÖZDAĞ; YAZICIOĞLU SUİKASTİ DE FETÖ İLE BAĞLANTILI
Komisyon üyeleri İstanbul’da ki ziyaretlerinin son gününde Hukuk, Tarih, Toplum Bilimleri, Güvenlik, İstihbarat, Medya, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İnanç Disiplinleri alanlarında yetkin isimlerle bir araya gelerek Müzakere Toplantısı düzenlendi. Toplantıda Komisyon üyeleri katılımcılara yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulunurken konuklar ise darbe girişimiyle ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Görüşmelerden önemli detayların çıktığını kaydeden 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, elde ettiği bilgiler sonucunda Muhsin Yazıcıoğlu suikastını daha önceki dönemde de ifade ettiği gibi Fethullahçı Terör Örgütü bağlantılı gerçekleştiğinin netleştiğini belirtti. “Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğüne inandığımızdan sonra da bu işin takipçisi oldum” diyen Özdağ sözlerine şöyle devam etti; “O dönemin Başbakanı, şu anki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Meclis araştırma önerisini kabul etmişti. Daha sonra dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulunu devreye sokmuştu. Ardından da özel yetkili mahkemeler devreye girdi. Ben de Malatya’da ki mahkemeye giderek üç saat bir açıklama yapmış ve Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğünü, öldürülürken de paralel yapının bu suikastın içerisinde çok önemli derecede vakıf bulunduğunu belirtmiştim. 17-25 Aralık Operasyonu sonrasında da Paralel Yapı elemanları Yazıcıoğlu’nun ölümünden Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutmuş ve bende bu süreçte yine bir konuşma yaparak beş yıldır neden sustuklarını bir şey biliyorlarsa beş yıl önce konuşmaları gerektiğini ifade ettim. Ardından da “Yazıcıoğlu suikastının arkasında en azından bilgi noktasında paralel yapı var” demiştim. 15 Temmuz darbe girişiminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a suikast düzenleyenlerin arasında bir isim dikkatimi çekti. Bu isim Aydın Özsıcak’tı. Hafızamı yokladım ve bir baktım ki Aydın Özsıcak Muhsin Yazıcıoğlu suikastının ardından o dağlara gidip helikopterin parçasını sökerken ihbar sonucu yakalanan kişiydi. Şahsın yakalandıktan sonraki ifadesinde helikopter hobisinin olduğunu bu nedenle parçaların dikkatini çektiğini belirtiyordu, ama kimse de bu adama “Madem hobin var. Evinde kaç helikopter parçası var? Ya da başka helikopter parçasına ulaşacağın yer varken o anda neden suikatin yapıldığı alandaydın” diye sormuyor. Çünkü maalesef devlet işgal edilmişti. Yargıcı, Hakimi, Emniyeti, Askeriyesi, Medyası ve de sermayesi yavaş yavaş işgal ediliyordu. Bu yapının Humeyni gibi Türkiye’ye gelmek isteyeceğini de ilk defa yine ben dile getirmiştim.”

Haber12 Aralık 2016 Pazartesi