Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın suikasta uğradığı ilçede FETÖ ve 15 Temmuz gecesini araştırdılar

15 Temmuz darbe girişiminde Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimini araştırmak için Muğla’nın Marmaris ilçesine gelen Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Turban Grand Yazıcı otelde incelemelerde bulundular. Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Başkanvekili AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve beraberindeki AK Partili ve MHP’li Milletvekillerinden oluşan komisyon üyeleri 20 ve 21 Aralık’ta gerçekleşen ziyaretleri süresince Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel, Kara Pilot Albay Murat Bağ, Hava Meydanları Harekât Eğitim Komutanı Albay Fethi Şahbaz, Turban Grand Yazıcı Oteli Sahibi Serkan Yazıcı’yı dinledikten sonra protokol ve basın mensuplarının katılımlarıyla müzakere toplantısı gerçekleştirdi.

FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Üyeleri 15 Temmuz gecesinin en kritik yerleşim merkezlerinden biri olan Marmaris’e giderek hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast yapılan Turban Grand Yazıcı Otelinde o gece şehit düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma ekibindeki şehit Mehmet Çetin’in kaldığı odada incelemelerde bulundu. Odanın birçok kesiminde kurşun izleri hala dururken, yerde hala duran kelepçe dikkat çekti. AK Parti Manisa Milletvekili ve Komisyonun Başkanvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ koruma ekibinin kaldığı odada duran kurşunları gösterdi. 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek ise yaptığı açıklamada, “Hakikaten biz biliyorduk darbecilerin hukuk tanımadıklarını, insan hakkı tanımadıklarını, ne kadar hain kalleş acımasız olduklarını. Ama o 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanımıza suikast için gelen o hainler, bu çeteler gördüğünüz gibi burada kat kat fazlasını göstermişler. Hem burada masum bir korumayı şehit etmişler, hem de bu odada her taraf kurşun izleri ile dolu" dedi.

İLÇENİN ADI “GAZİ MARMARİS OLSUN” ÖNERİSİ
Komisyon Başkanı Petek’in konuşmasının ardından Komisyon Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, Marmaris halkının 15 Temmuz gecesi büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini belirtti. Satır, "Marmaris’in adı değiştirilerek Gazi Marmaris’ olabilir. Ben bununla ilgili kanun teklifine imza atarım. Televizyonlarda izledik, burada açıklamaları dinledik. Yerinde görünce çok daha fazla etkileniyoruz. Allah bir daha bize böyle bir gece yaşatmasın. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız o gece buradan sağ çıkmasaydı bunun faturası çok çok daha ağır olacaktı” derken, komisyon üyelerinin tamamı bu kanun teklifine imza atacaklarını açıkladılar.

“MARMARİS O GECE ÖRNEK BİR DAYANIŞMA RUHU GÖSTERMİŞTİR”
Muğla Valisi Amir Çiçek ise Komisyon Üyelerine o gece yaşananları anlattı. iki saat süreyle 15 Temmuz gecesi ve sonrasında kaçan FETÖ/PDY mensubu askerlerin yakalanması ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlatıp yaralanan bir polis memuru ile ilgili anısını paylaşan Vali Çiçek, "Hastane de yaralı polisleri ziyaret ettik. Bir polis memuru 'Sayın valim lütfen izin verin kalkayım gideyim şu hainlerin bulunmasına yardım edeyim' dedi. Polisin bu sözü beni çok duygulandırdı. Marmaris, o gece ve sonrasında güvenlik güçleri ve vatandaşıyla birlikte ülkemize örnek gösterilecek bir dayanışma ruhu göstermiştir" diye konuştu.

“KENDİLERİNİ ÇOK İYİ GİZLEMİŞLER”
15 Temmuz günü yaşadıklarını gözyaşı dökerek anlatan Hava Meydanları Harekât Eğitim Komutanı Yarbay Fethi Şahbaz, şunları anlattı: "Yakıt almamaları için askerlerimizle birlikte çok şey yaptık. Araçları ve cihazları bozduk, kapıları kilitledik. Hatta bir kişinin yeni bebeği olmuştu. Bebeğin için bu hatadan vazgeç diye yalvardım. Darbe kalkışmasını gerçekleştiren askerlerle uzun süre beraber çalıştık, hepimiz birbirimizi tanıyorduk. Beraber çalıştığım bu kişiler kendilerini çok iyi gizlemişler. Dışarıda bazen cemaatler ve Fethullah ile ilgili aleyhte cümleler kurduğumda onlar daha fazla küfür ediyordu. Alkol alıyorlar, namaz kılmaz, sosyal askerlerdi. Hatta bir tanesi askeri servise Allah'ın selamı ile binen bir uzman çavuşu zorla dışarı attırmıştı. Kendilerini öyle gizlemişler ki ailelerin bile ne yaptıklarından haberi yoktu. Bunların FETÖ üyesi olduğunu anlamak çok zor idi. Kendilerinin bir darbe kalkışması yaptıklarını fark ettiğimde vazgeçirmek için çok uğraştım. Bunların FETÖ/PDY mensubu olduğunu 15 Temmuz darbe kalkışmasından üç-dört gün sonra öğrendim. İçlerinde en kararlı olan ve darbe gerçekleşseydi MİT Müsteşarı olmayı planladığını öğrendiğim Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş idi. Cihazları ve akaryakıt tankerlerini bozduğumuz için odaya gelerek emirler yağdırmıştı. Üzerinde rütbe bulunmayan kamuflaj elbise mevcut idi. Çok kararlı, sert ve ürkütücü bakışları mevcuttu. Kendilerini bu kadar nasıl iyi gizlediklerini hala anlayamıyorum."

ÖZDAĞ; “İDDİALARINI İSPAT ETMEYENLER MÜFTERİDİR”
TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise basın mensuplarının kendisine yönelttiği, ‘CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir twitter hesabından bir paylaşımda bulundu ve Demir paylaşımında Rus Büyükelçisini suikast sonucu öldüren katil polis memurunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la iki defa yurt dışına gittiği iddiasında bulundu. Bu iddia ile ilgili düşünceniz nedir?’ sorusuna cevap verdi. Özdağ, “Bu tamamen yalan, tamamen iftiradır. Bu iftiralar bir Milletvekiline yakışmaz. İddialarını ispat etmeyenler müfteridirler" dedi.

BU İFTİRA TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİNE ATILAN BİR DİNAMİTTİR
Türkiye'nin çok önemli günler geçirdiğini ve milli birliğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Özdağ, “CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir twitter hesabından bir paylaşımda bulunmuş ve Rus Büyükelçisini öldüren bu katil polis memurunun Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağı ile yurt dışına iki defa seyahatte bulunduğu iddiasında bulunmuş. Bu tamamen yalan, tamamen iftira. İddialarını ispat etmeyenler müfteridirler. Siyasetçinin konuştuğu her şeyi doğru yapması, doğru konuşması gerekir. Bu iftirayı Türkiye’nin tam milli birlik ve beraberliğe, daha çok kenetlenmeye ihtiyacı varken bu birlik ve beraberliğe atılmış patlamaya yakın dinamit olarak görüyorum. İkinci olarak CHP Milletvekili Demir, oradaki twitter hesabında aynı şekilde 'Bu polis memurunun referansı kimdir' diye soruyor. Bunu kendisi biliyorsa söylemesi gerekiyor. Bu konuda eğer bir bilgisi varsa kendisi ifade etmesi gerekiyor. Bu şahıs Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağı ile herhangi bir seyahatına katılmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız bir toplantı yapıldığında çevik kuvvet polisleri tedbir alırlar. Bu polis çevik kuvvette 2,5 yıldır çalışan bir memur. Bunu bugünkü böyle bir ortamda, bütün dünyanın gözü Türkiye'de iken, Rus Büyükelçisinin öldürülmesi ile beraber Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğine helal getirmek olduğu bir anda Türkiye'nin itibarının negatife çevrilmesi noktasındaki bir çabanın olduğu bir esnada, bir milletvekili kalkıp böyle bir twit atmış olmasını kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

CHP’Lİ DEMİR CUMHURBAŞKANIMIZDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR

Nurettin Demir'in profesör olduğunu ve daha önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde beraber çalıştıklarını hatırlatan Özdağ, sözlerini şöyle tamamladı. "Kendisinin daha sağduyu sahibi olması gerekiyor. Burada özneyi gözden kaçırmamamız gerekiyor. Özne Rusya ile bir gün önce İran, Rusya ve Türkiye Suriye konusunda bir toplantı yapacaklar. Bir gün sonra Türkiye'de Rus Büyükelçisi cinayete kurban gidiyor ve bunu yapan şahıs ile ilgili de böyle bir iddiada bulunmuş olmayı ben sağlıklı bir siyaset anlayışı olarak kabul etmiyorum, doğru olmayan bir mantık olarak değerlendiriyorum. Nurettin Demir Bey'in mutlaka bu paylaşımını kaldıracağını ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan özür dileyeceğini tahmin ediyorum."

Haber21 Aralık 2016 Çarşamba