Cengiz Ergün arabayı yokuşa sürmekten vazgeçmelidir

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Oturumunda yaşanan su zammı tartışmaları ve yine Manisa Büyükşehir Belediyesinin 2018 mali yılı gelir tarifelerine AK Parti ve CHP Grubu’nun oylarıyla reddedilmesiyle ilgili açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün suya zam yapılmayışı, kart sayaçlı abonelerde de suya yüzde 20 indirim yapılması kararı alındıktan sonra, “yatırımlar bekler yapamam” sözleriyle ipe un serdiğini ve arabayı yokuşa sürdüğünü belirtti.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, MHP Genel Başkanı tarafından 4 ilçede gerçekleştirilen açılışlar ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Oturumunda yaşanan su zammı tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. “AK Parti MHP işbirliğinin zirvede olduğu bir ortamda iç ve dış güvenliğe karşı, Anayasa değişikliğinde, Referandumda, Meclis İç Tüzük değişikliğinde ve son olarak uyum yasalarında beraber hareket ettiğimiz MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin Manisa’mıza teşrif etmesi şeref vermiştir, sevindirmiştir” diyen Özdağ, “Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım yaptığı 4 ilçede Sayın Cengiz Ergün, Sayın Bahçeli’ye açılış yaptırmıştır. Bu açılışlar ve Manisa’mıza kazandırdığı katma değerler için teşekkür ederiz. Ama Sayın Cengiz Ergün’e şunu hatırlatmamız lazım; Manisa’da sadece MHP’li Belediye Başkanları yok. Manisa’da AK Partili Belediye Başkanları da var. Hem de bunların sayısı 11 ve açılış yapılan MHP’li Belediyelerin dördü haricinde diğer taraftan konuyu irdelediğimizde AK Partili Belediyelerin olduğu ilçelere hizmet yapılmadığı iddia edilebilir. Yok, bu ilçelerde hizmet yapmışsa ve buralarda yapmış olduğu hizmetlerden dolayı açılış yapmıyorsa o zaman Cengiz Ergün tarafgirlikle hareket ediyor demektir. Manisa’nın 6 değil 17 ilçesi olduğunu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e birilerinin hatırlatması lazım, ya da kendisinin öğrenmesi lazım. Kendisini Manisa’nın 17 ilçesine de adil ve eşit şekilde yaklaşmaya ve hizmet etmeye davet ediyorum. O ilçede seçilsin ya da seçilmesin Cengiz Ergün şu an Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığına devam etmektedir. Biz nasıl AK Partili 5 Manisa Milletvekili olarak ayrım yapmadan hizmet ediyorsak, tüm ilçelere hizmet götürüyorsak Cengiz Ergün’ü de aynı şekilde adil ve objektif olmaya, eşit davranmaya davet ediyorum” dedi.

BAHANE DEĞİL HİZMET ÜRETİLMELİ
Manisa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında suya zam önerisinin kabul edilmeyişi ve kart sayaçlı aboneler için suya yapılan yüzde 20 indirim hakkında da değerlendirmede bulunan Özdağ, “Yatırımlar beklesin, hizmetler beklesin, yapamam’ demesi doğru değil. Daha önce suya yüzde 60 indirim yapılmıştı. Kendisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi arkadaşlarla konuşarak, ‘Yüzde 10 zam yapalım’ önerisinde bulunmuştu. O zaman nasıl bir sorun yaşanmamışsa yine Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi arkadaşlarımız vatandaşı düşünerek suda kart sayaçlı abonelere yüzde 20 indirim yaptırmışlardır. Şayet Cengiz Ergün suya yapılmayan zamdan ötürü Manisa’ya hizmet edemeyecekse Belediye Başkanlığını bıraksın. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi suya yüzde 25 indirim yapıyor ve indirimden sonra hizmete devam edeceğini açıklıyor. Cengiz Ergün’ün suya zam önerisinin kabul edilmeyişi ve yüzde 20 indirim yapılmasından dolayı “hizmet edemem, yatırımlar bekler” demesi ipe un sermesi, arabayı yokuşa sürmesidir. AK Partili Belediyelere hizmet yapmamak için bir bahane üretmesidir” diye konuştu.

“Cengiz Ergün öncelikle Büyükşehir Belediye bütçesinden ulusal televizyonlara, gazetelere reklam vermeyerek tasarrufa başlamalıdır. Yeni su sayaçları konusunda vatandaşa danışarak, gönül rızalarını alarak iş yapsaydı bu sayaçlar da elinde kalmayacaktı” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Vatandaşlar şimdi tüm takılan yeni su sayaçlarını değiştirecek ve aldığı su sayaçları Cengiz Ergün’ün elinde kalacak. Aynı zamanda açtıkları davayı kazanan vatandaşlar avukat ve mahkeme masraflarını Büyükşehir Belediyesine ödetecek. Bu para da Manisalı vatandaşların cebinden çıkmış olacak. Eğer Cengiz Ergün yapacağı uygulamalar da dikkat ederse ve kamuoyunun nabzını ölçerek, zaman zaman Referandum yaparak, zaman zaman anket yaptırarak hizmetleri yaparsa, o zaman ‘Hizmet edemem, suya indirim oldu’ gibi bahanelere sığınmamış olur.”

KÜLTÜREL VE SANATSAL ETKİNLİKLERE HARCANAN TUTAR AÇIKLANMALIDIR
Kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapılmasından yana olduğunu ancak bu etkinlikleri yaparken Manisa Büyükşehir bütçesinden ne kadar harcandığına dair Cengiz Ergün’ün açıklama yapmasını beklediğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bugüne kadar yapılan tüm kültürel etkinliklere karşı değilim ama bu etkinliklerde yine milyonlarca parayı isim yapmış sanatçılara aktarırken de aynı zamanda yerel yazar, şair ve sanatçıların korunmasından, kollanmasından da yanayım. Milletler kültürleriyle yaşar ama bu yapılan kültürel ve sanatsal etkinlik, festival, konserlere ne kadar para harcanmış bu açıklanmalıdır” dedi.

Haber12 Aralık 2017 Salı