Berdel bitmeli, çocuklar gelin olmamalı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yazılı basın açıklamasında bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Çocuklar gelin olmamalı! Berdel bitmeli, çocuklar evlenmemeli. Çocuklar evlerinin neşesi olmalı, öğrenim hayatlarına devam etmeli. Kadına bir gün değil her gün değer verilmeli. Peygamberimizin ifade ettiği gibi ‘Cennet Annelerin ayakları altındadır’. Kadınlar aziz, muazzez ve müzeyyendir. Kadın ve erkek fizyoloji olarak olmasa da manen eşittir. Sosyal ve toplumsal hayatta eşittirler. Kadınlar yine Peygamber Efendimizin veda hutbesinde ifade ettiği gibi bizlere emanettir. O nedenle Müslümanlar kulaktan doğma şeyler yerine kitaba, ayete ve hadislere yönelmelidir, gerçek İslam’da kadınlar baş tacıdır” dedi.

“Çocuklar gelin olmamalı” projesine AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’dan destek geldi. “Kan davaları ve töre cinayetlerini kabul etmiyoruz ve bitmeli. Herşeyden önce töre ile cinayet yan yana gelemez çünkü törede cinayet olmaz. Cinayet töre diye tanımlanamaz” diyen Özdağ 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında “Berdel bitmeli, çocuklar evlenmemeli. Çocuklar evlerinin neşesi olmalı, öğrenim hayatlarına devam etmeli. Türkiye eğitimli toplum olmalıdır. Sivil toplum kuruluşları toplumsal ve sosyal yaralarla ilgili projeler yapmalıdırlar. Sosyal ve toplumsal yaraları ortadan kaldırmak için sivil toplum kuruluşları devlet işbirliği yapılmalı ve konu üzerinde çalışmalar yapılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

"Kızlarımızın, başörtüsü nedeniyle üniversite kapılarından geri çevrildiği dönemler geride kaldı" diyen Özdağ ailenin kuruluşunda kadının önemine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: "Yıllarca haksızlıklara maruz kalan, dışlanan, ötekileştirilen kadınlarımız AK Parti iktidarı döneminde yapılan devrim niteliğindeki düzenlemelerle sosyal hayata adım attı. Kadın-erkek eşitliği, kadın haklarının korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesi ve kadınların istihdamıyla ilgili yasal düzenlemeler hayata geçirildi. Kadınlarımızın sosyal hayatta yer almasının önü açılırken, annelik gibi ulvi bir görevden geri kalmaması için yeni düzenlemelere gidildi. Kızlarımızın, başörtüsü nedeniyle üniversite kapılarından geri çevrildiği dönemler geride kaldı. Kadına hak ettiği değeri vermekten bir an dahi geri durmayan AK Parti İktidarı, şiddet mağduru kızlarımız ve kadınlarımıza destek olmaya ve terörden etkilenen bölgelerdeki kadınlarımızın yanında olmaya devam edecektir. Doğuda ve batıda kadın, hayatın her alanında hep öncü olmuştur, öncü olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle başta şehit annelerimiz olmak üzere özveri, sevgi ve fedakarlığın timsali kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ederim."

Haber10 Mart 2018 Cumartesi