Berat Kandiline kavuşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz

Cenabı Hakkın rahmet kapılarını sonuna kadar araladığı gecelerden olan Berat Kandiline kavuşmanın heyecan ve mutluluğunun yaşandığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Berat Kandili, alemlerin Rabbi yüce yaratıcının, insanoğluna günahlardan arınma, temize çıkma, af ve mağfirete nail olma mükafatıdır” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yaptığı açıklamayla Müslüman aleminin Berat Kandilini kutladı. Berat’ın tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesi olduğunu kaydeden Özdağ, “Mübarek Ramazan ayına yaklaşırken bu kutlu geceler, dargınlıkları, küskünlükleri, kırgınlıkları unutmak, barışı ve adaleti tesis etmek, dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmek için önemli bir vesiledir. Bu gecelerde yapılacak dualar, ülkemizde ve dünyada toplumsal barışın sağlanması, manevi ve milli değerlerimizin korunması, İslam aleminin ve bütün insanlığın selameti için olmalıdır” dedi.

BERAT GÖNÜL DÜNYAMIZI TEMİZLEME FIRSATIDIR
“Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve "Tövbe eden yok mu? Onu affedeyim. Rızk isteyen yok mu? Ona rızk vereyim. Hastalığından şifa isteyen yok mu? Ona şifa ihsan edeyim, yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen?' der. Bu durum sabaha kadar devam eder" ifadesinde bulunan Özdağ, açıklamalarına şöyle devam etti; "Kültürümüzde Kandil olarak adlandırılan bu mübarek geceler, dünyanın koşuşturması içerisinde varlık ve yaratılış gayesini unutup sonu gelmez emel ve hevesler peşinde koca bir ömrü heba eden bizlere, özümüze dönme ve kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatır, bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi yeniden düşünme, tövbe ederek geçmişi affettirme, dua, azim ve kararlılıkla geleceği inşa etme imkanı sağlar. Berat Kandili, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir. Nefis ve şeytanın hile ve tuzaklarına karşı her zaman yüksek bir teyakkuzda olma bilincini diri tutar.”

GEÇİCİ HEVESLERDEN VAZGEÇEREK ALLAH’A DÖNMELİYİZ

“Berat Gecesi beratımızı almamızın ancak, hayat rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'i anlamakla, yaşamakla, Sevgili Peygamberimiz (sav)'in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlaki erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını öğretir” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “ Bugün, dünyada insanlık olarak en büyük sıkıntıları, doğal afetlerden veya Cenab-ı Mevla'nın üzerimizdeki nimetlerini azaltmasından değil, kendi ellerimizle yapıp ettiklerimizden, nefsimizin aklımıza egemen olmasından, birbirimize karşı beslediğimiz sonu gelmez düşmanlık ve ötekileştirmeden, bencillik ve ihtirasımızın, öfke ve kinimizin sürüklediği akıl almaz yanlışlıklardan çekmekteyiz. Geçici hevesler peşinde ömür tüketmek yerine yaşanan hayatın geçiciliğini gerçekten fark edip Allah'a dönülmesi, bilginin, teknolojinin ve her türlü maddi gücün ahlakla buluşturulması gerekiyor. Bu duygularla, ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslümanların Berat Kandili'ni tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Mevla'ya açılan ellerin ve yapılan duaların bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve gözyaşının, şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Peygamber Efendimiz’den nakledilen hadis-i şerife göre, “Muhakkak Allâhü Teâlâ Şa‘bân ayının on beşinci Berât gecesinde rahmetiyle tecellî eder. Şirk koşanlarla müminlere düşmanlık yapanlar hariç bütün kullarının günahlarını mağfiret eder.” Peygamber Efendimizin bu hadis-i şerifine sığınarak bu mübarek gecede Rabbim cümlemizi hazinesinden rızıklanan kullarından eylesin. Ülkemizde barışın hakim olmasını, kardeşlik bağlarının güçlenmesini ve Rahman’ın affına mazhar olmayı niyaz ediyor, tüm Müslüman aleminin Berat Kandili’ni kutluyorum.

Haber10 Mayıs 2017 Çarşamba