Basit usül mükelleflere büyük vergi avantajı

Manisa’da basit usül mükellefler 2 yılda 382 Milyon 224 Bin TL vergi istisnasından yararlandı
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Basit usülde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin TL'lik kazancından vergi alınmadığını belirterek 2016-2017 yılında Manisa’da toplam 47778 vergi mükellefin istisnadan yararlanarak toplam 382 Milyon 224 Bin TL vergi istisna imkanı sağlandığını ifade etti.

Basit usülde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin TL'lik kazancından vergi alınmadığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bu kapsamda 2016-2017 yıllarında çok büyük bir avantaj sağladığımız basit usule tabi mükelleflerimizin bu istisna tutarlarını 2018 yılı için 9 Bin liraya yükselttik. Basit usulde çalışan vergi mükelleflerimiz istisna tutarından yararlanmıştır. Manisa’da 2016 yılında 23 Bin 845 esnafımızın toplam 190 Milyon 760 Bin TL, 2017 yılında ise 23 Bin 933 esnafımızın 191 Milyon 464 TL parası cebinde kalmıştır. 2016-2017 yıllarında 382 Milyon 224 Bin TL istisna tutarından yararlanarak büyük kolaylıktan yararlanan esnafımız evine daha fazla ekmek götürmenin, doğalgaz, kira veyahut diğer giderlerini daha rahat ödemenin huzurunu ve rahatlığını yaşamıştır” dedi.

Kayıt dışılıkla mücadelenin, sosyal dengenin sağlanması, gelir dağılımının iyileştirilmesi ve sürdürülebilir büyümenin yakalanması açısından hayati önem taşıdığına dikkat çeken Özdağ, “Bilindiği üzere Maliye ekonominin can damarı olup Maliye Bakanlığı’na bağlı bu anlamda çok önemli bir konum ve yer teşkil ediyorlar. Kanuni Sultan Süleyman’ın, ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ sözünde ifade ettiği gibi Türkiye’nin güçlü ülke olmasını istiyorsak öncelikle güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız var. Maliye Bakanlığımıza bağlı Vergi Dairesi Başkanlıkları da güler yüzlü, mükelleflere yardımcı olma ve sorumluluk alma bilinciyle hem ülke ekonomisinin can damarı olma hem de bu ekonomik gücün bir anlamda vitrini olma özelliğini taşıyor. Bir yandan halkımızı bilinçlendirme konusunda bir diğer yandan Maliye çalışanlarımızın, Müdürlerimizin, Grup Müdürlerimizin, Vergi Dairesi Başkanlarımızın ve Defterdarlarımızın daha verimli, huzurlu ve refah içerisinde yaşamaları noktasında el birliğiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Haber8 Nisan 2018 Pazar