Atatürk'ün Manisa'ya gelişinin 92. yıldönümünü onurla kutluyoruz

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 92. yıldönümünü büyük bir mutluluk ve gurur ile kutladıklarını belirterek “Atatürk’ün şehre gelişinin Manisa tarihine ayrı bir onur kazandırmıştır” ifadesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 92. Yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ mesajında, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele yıllarında ve sonrasında, yurt gezilerine çok önem vermiş, bu gezilerde bizzat halkın içine girmiş, çeşitli konularda halkın görüşlerini almış ve devlet ile milletin birbirlerine olan bağını güçlendirmeye gayret göstermiştir. Milli Mücadelede başarıya ulaşmanın, zaferden sonra ileri, modern bir Türkiye’nin temellerinin atılmasının fikri yapısı üzerinde, Atatürk’ün yurt gezilerinin etkisi şüphesiz büyük olmuştur” ifadesinde bulundu.

Atatürk’ün en önemli özelliklerinden birinin Milli Mücadele döneminde ve Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk halkıyla olan yakın diyalogu olduğunu kaydeden Özdağ; “Gazi Mustafa Kemal Paşa çıktığı yurt gezileriyle kamuoyunu aydınlatmayı prensip haline getirmiştir. Bu; halkın desteğini kazanmak olduğu kadar halkı bilgilendirmek bakımından da önemlidir. Bu nedenle, demiryolu üzerinden trenle Manisa’ya gelen ve halkın coşkun sevgi gösterileri ile karşılanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişi her bakımdan büyük önem arz etmektedir. Heyecanla beklenen tren, Gazi’yi ve beraberinde Ali Said, Fahreddin ve Ali Hikmet Paşalarla beraberindeki milletvekilleri 10 Ekim 1925 günü Manisa’ya gelmiştir. Gazi ve beraberindekileri vilayet, belediye, fırka kumanda heyeti, Türk Ocağı, Halk Fırkası temsilcileri karşılamışlardır. 10 Ekim gecesi Gazi’nin şerefine kalmakta olduğu vali konağında verilen yemek esnasında Manisalı gençler tarafından bir fener alayı düzenlenmiş, oyunlar oynanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; düzenlenen fener alayını ve zeybek oyunlarını beraberindeki Kazım Özalp Paşa ile seyretmiştir. Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekiler ertesi gün öğleden önce, otomobille yeni yapılan çarşıyı ve üzüm pazarını gezmişler ve caddeleri dolduran halkın “Yaşa!” tezahüratları ve alkışları arasında trene binerek İzmir’e hareket etmişlerdir. Dönemin Manisa İl valisi, belediye başkanı ve diğer temsilciler misafirlerini Muradiye’ye kadar uğurlamıştır” dedi.

“Büyük zorluklar ve mücadeleler vererek 600 yıllık ulu çınar Osmanlı’dan sonra kurduğumuz devletimizin ilk Cumhurbaşkanı da olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının verdiği mücadeleyi Türk Milleti daima şükranla yad edecektir” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu düşünceler ile bir bayram havasında her 10 Ekim günü Gazi Mustafa Kemal’in Manisa’ya gelişini anan ve kutlayan Manisa devletimizin kurucusunu o buhranlı yıllarda misafir etmenin bahtiyarlığını daima yaşayacaktır. Bu vesileyle; Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 92. yıldönümünü en içten dileklerimle kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ülkemizin milli birlik ve mücadelesi için can veren tüm şehitlerimizi minnetle anıyor, kalbi daha zengin, daha müreffeh, daha yaşanılabilir marka şehir Manisa hedefiyle atan ve bu yolda hizmet veren tüm vatandaşlarımıza selam, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.”

Haber14 Ekim 2017 Cumartesi