Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin banisidir

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ AK Parti’nin Atatürk’le hiçbir problemi olmadığını onu bir kahraman lider ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin banisi olarak kabul ettiklerini belirtti. Özdağ, “Biz özgürlüklerini alanını genişletmek istiyoruz. Hür bir şekilde yaşamak istiyoruz. Atatürk’ün o dönemlerde yaptıklarını ve yapmak istediklerini Sayın Recep Tayyip Erdoğan daha da üst seviyelere taşıyarak fazlasıyla yapıyor. Atatürk ‘Demirağlar’ diyordu. Yüksek Hızlı Trenler getirdi. Atatürk barajlar diyordu, Sayın Erdoğan dünyanın en büyük barajını yaptı. Okullar mı bizim dönemimizde Türkiye’de üniversite sayısı 200’ü buldu. Yollar, Sanayiler, tanklar, uçaklar hepsi Sayın Recep Tayyip Erdoğan zamanında zirveye taşındı. Atatürk ‘muasır medeniyetler seviyesi’ diyordu. Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak Sayın Erdoğan’ın yaptıklarıyla olur. Eğer bir Atatürkçü varsa, eğer Atatürk’ün yapmak istediklerini daha da üst seviyelere taşıyan lider varsa o da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye konuştu.
AK Parti Şehzadeler İlçe Danışma Meclisi’ne katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ bir TV programında ve sonrası gelişen süreçte Atatürk’le ilgili eleştiri yapanların densizlik yaptıklarını ifade etti. Türk gençliğinin, tüm tarihî değerlerden olduğu gibi Gazi Mustafa Kemal’den ve hayatından öğreneceği çok şey olduğunu belirten Özdağ “Mustafa Kemal Atatürk, Yeni Cumhuriyetin banisi olmakla birlikte Osmanlının da son bakiyesi olarak büyük bir dehaydı. Bediüzman’da Atatürk’ü bu şekilde görüyordu ama anlaşamayarak yolları ayırdılar. Biri siyaset sahnesine diğeri ise kendisini iman davasına adayarak Anadolu topraklarında gezdi” dedi.

YATAK HİKAYELERİNDEN TARİHÇİLİK YAPILMAZ
Padişah Vahdettin’in de Mustafa Kemal’i büyük bir asker ve güvenilir insan olarak gördüğünü kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Vahdettin yeni bir kurtuluş mücadelesinin Mustafa Kemal Atatürk’le gerçekleşeceğini görmüştü. Atatürk kendisine telgraf çekmiş ve , “Hünkarım! Bize görev verdiniz. Görevi layıkıyla yapıyoruz. Beni elimden tutarak pencere kenarına götürdüğünüz İngilizlerin, Fransızların gemilerini gösterdiğiniz zamanki o üzüntülü haliniz gözlerimin önünden gitmiyor. Ama unutmayın! Onlar geldikleri gibi geri gidecekler” demişti. Mustafa Kemal İstanbul’da bunları söylerken Zeytinliova’da Hatip Ahmet Ağa’da Yunanlılara, “Bak Yorgi Efendi! Burası Balkanlar değil, Trakya değil. Burası Anadolu toprakları. Geldiğiniz gibi gideceksiniz sizi Dünya’yı dar edeceğiz” diyordu. Biz çok zor şartlarda lider çıkarmış bir milletiz. Mustafa lider olduğunda 35 yaşındaydı. Şam’da, Trablusgarp’ta, Balkanlar’da kendisine inananlarla cepheden cepheye koştu. Bunları yaparken de ailelerini, çocuklarını, anne baba görmediler. Bin bir zorluklar içerisinde bir İmparatorluğu yeniden diriltmek istediler. Kahramandılar, idealisttiler. Kollarında belki Osmanlı ölmüştü ama kucaklarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğmuştu. İngilizler, Fransızlar, Ruslar, Yunanlılar, Ermeniler, İtalyanlar her yeri kuşatmışlar. Kuşatılmayan kala kala 6 il kalmış. Böyle bir zor şartlar içinde çıkıp, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen bir adam gerçek bir kahraman, lider, vatanseverdir. ‘Mandacılık’ diyorlar. Mustafa Kemal yine atılarak, ‘Yok, hayır. Ya istiklal ya ölüm’, ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıhta tüm vatandır” diyor. Bize böyle bir mücadeleden sonra 780 Bin metrekare bir vatan toprağı bahşettiler. Her insan gibi onun da hataları mutlak vardır. Ama yok ‘anası şuymuş, babası şuymuş, hanımı sevgilisi buymuş’ diyerek densizlik yapmak, yatak hikayelerinden tarihçilik yapmak bizim tarihimizde yoktur” diye konuştu.

MUSTAFA KEMAL BÜYÜK BİR DEĞERDİR
Mustafa Kemal’in Türk milletinin değeri olduğunu kaydeden Özdağ, “İnönü’de, Mareşal Fevzi Çakmak’ta öyledir. Eğer varsa verecekleri hesap bir tek Allah’a verirler. Bu isimler Türkiye Cumhuriyeti Devletini ayakta tutmak için mücadele verdiler. Böyle bakmamız gerekiyor siyasilere ve devlet adamlarına böyle bakmak gerekiyor. İnönü’ye Damat Ferit hakkında ne düşündüğünü soruyorlar, İnönü, “İyi adamdır, iyi bir devlet adamıdır” diyor. Kulakları ağır işittiği için tekrar soruyorlar. İnönü gazeteciye dönerek, “Yazmana gerek yok. İyi bir devlet adamıdır” der. Gazeteci bu kez, “Efendim Cumhuriyeti kurarken bunlara hain dediniz” der. İnönü, “O günkü şartlarda o şekilde söylemek zorundaydım. Onlar başka bir pencereden bakarak Osmanlıyı kurtarmak, biz de başka bir pencereden bakarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmak istiyorduk. ‘Bakın size bir şey söyleyeyim’ diyor, ‘Ne Selçuklunun, ne Osmanlı’nın ne de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başbakanı hain olmaz. Ancak hataları, eksikleri olur’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne kadar bizimse Selçuklu ve Osmanlı da o kadar bizimdir. Selçuklu ve Osmanlı ne kadar bizimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti de o kadar bizimdir” dedi.

MİLLETLER KAHRAMANLARIYLA YAŞARLAR
Milletlerin kahramanlarıyla yaşadıklarını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, "Kahramanlıktan sadece savaş meydanlarında yiğitlik yapılması anlaşılmamalıdır. Edebiyatın, insanlığın, gönül ve inanç ve dahi siyaset alanımızın da kahramanları vardır. Gazi Mustafa Kemal, Alparslan gibi, Yavuz gibi, Fatih gibi, milletimizin önemli tarihî şahsiyetlerinden biridir. Önemi, hem verdiği mücadeleden hem de yeni bir devletin ihya ve inşacısı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin banisi olmasından gelmektedir. Onu kalıcı yapan da, arkadaşlarıyla beraber, bugün üzerinde yaşadığımız ülkeyi emperyalizm canavarının ağzından alarak millete emanet etmesidir” diye konuştu.

Haber14 Mayıs 2017 Pazar