Abdurrahim Karakoç'u eserleri ve anılarıyla yaşatmaya devam edeceğiz

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türk Halk şiirinin ve müziğinin önemli isimlerinden olan Şair ve Gazeteci Abdurrahim Karakoç'u vefatının 6. Yılında yapmış olduğu açıklamayla andı. Karakoç’un 7 Haziran 2012’de ebediyete göç ettiğini ancak sevenleri ve dostları tarafından anıldıkça yaşatılmaya devam edeceğini kaydeden Özdağ, “Değerli büyüğüm, ağabeyim, bir dönem birlikte siyaset de yaptığım, Anadolu’nun kavruk yüzlü delikanlısı Abdurrahim Karakoç’u ebedi aleme uğurladığımız günden bugüne 6 yıl geçti. Yaşayan en büyük halk ozanımızı ve taşlama ustasını kaybetmenin acısını bir kez daha hissettik. Abdurrahim Karakoç’u tanıtmak hepimizin boynunun borcu. Eserleri ve anıları inşallah dalga dalga tüm Türk coğrafyasına yayılacak” dedi.

Şair ve Gazeteci Abdurrahim Karakoç'u vefatının 6. Yılında yapmış olduğu açıklamayla anan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Türkiye’de üç kuşak Anadolu’nun kavruk yüzlü delikanlısı Abdurrahim Karakoç’un şiirleriyle büyümüştür, pek çok Anadolu köyü şiirle, onun “Hasan’a Mektuplar” adlı kitabı vasıtasıyla tanışmıştır” dedi.

KARAKOÇ HALKIN SESİ OLDU
Vefatının ardından Abdurrahim Karakoç’un çoğunlukla Mihriban şiiri üzerinden anıldığını belirten Özdağ, “Yazdığı bu şiir, sağcısıyla solcusuyla, Alevi’siyle Sünni’siyle herkesin ruhuna işledi. İnsan merak ediyor, bundan daha güzel nasıl yazılabilirdi aşk. Böyle damıtılmış mısralar ancak aşk damlayan yürekten çıkar. Ancak Karakoç sadece bir şiire sıkışacak ve sınırlanacak bir şahsiyet değildi, Anadolu toprağı gibi kara kuruydu ama tam bir koç yiğitti. Bütün hayatını İslamiyet’le şereflendirmiş bu toprağın insanına adadı, bu halkın sesi oldu. Abdurrahim Karakoç, isyandı, başkaldırıydı, çığlıktı, ağıttı, gözyaşıydı, sevgiydi ve aşktı. Hayatında hiç adam satmadı, hiçbir yoldaşını yarı yolda bırakmadı. Hiç kimsenin yüzüne karşı söyleyemediğini gıyabında konuşmadı. Güzellikler ve yiğitlikler ilkeleri oldu. Hiç ikbal peşinde koşmadı. Bütün hayatı cedelle ve mücadeleyle geçti. Gayri milli hiçbir fikre, ideolojiye ve düşünceye prim vermedi. Kitabında yalakalık, ikiyüzlülük yazmadı hiç. Hayatı boyunca inandığı değerleri yaşadı ve anlattı” diye konuştu.

ŞİİRLERİ DESTAN, MESAJLARI BAYRAKTI
Karakoç’un hayatı boyunca düşüncelerini korkmadan, cesurca dile getirdiğini, dayatmacılara ve zorbalara en ağır lisanla meydan okuduğunu ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Herkesin sindirildiği bir dönemde şiirleri destan oldu, mesajları bayraktı kara günlerde. Hayatının hiçbir döneminde eksen kayması yaşamadı. Bir alperen edasıyla yazdı, konuştu, söyledi. Bazen bağrı yanık sessiz bir çölü, bazen kafasının tası atmış bir kasırgayı, bazen mülayim bir dervişin edasını gördük şiirlerinde. Karakoç bir yandan Karacaoğlan ve Yunus, öbür yandan Köroğlu’ydu, Dadaloğlu’ydu ama en çok da kendisiydi.” “Karakoç eyvallahsız, müdanasız adamdı. Merhum Karakoç’u 1975 yılında tanımıştım ve o günden beri eserlerinden çok etkilenmiş birisiyim. Onun gibi saygın bir şahsiyeti tanımak benim için ve onu tanıyan herkes için büyük bir bahtiyarlıktı. Bu nedenle Abdurrahim Karakoç’u tanıtmak hepimizin boynunun borcu. Eserleri ve anıları inşallah dalga dalga tüm Türk coğrafyasına yayılacak. Bir Maraşlı Şair olan Abdurrahim Karakoç’u anarken yine bir başka Maraşlı Şair olan Cahit Zarifoğlu'nu’yine en içten şükran dileklerimle rahmetle anıyorum. İnanıyorum ki eserleri okudukça, yeni nesiller tanıdıkça ve isimleri anıldıkça diğer saygın şahsiyetler gibi edebiyatımızın bu iki büyük çınarı da yaşamaya devam edecek.”

Haber23 Haziran 2018 Cumartesi