18 Milyon Öğrenci, 900 Bin öğretmen ders başı yapacak

2016-2017 Yeni Eğitim Öğretim Dönemini açılışını kutlayan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yeni eğitim öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmenin ders başı yapacağını belirterek hedeflerinin güçlü ülke Türkiye yolunda tam donanımlı nesiller yetiştirmek olduğunu belirtti.

Okul üzümü projesinin 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde de devam edeceğini kaydeden Özdağ, Rekoltede arz talep dengesinin korunması için daha önce Okul üzümü projesinin yeni dönemde de devam etmesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e ve Milli Bakanı İsmet Yılmaz’a öneri olarak sunduklarını, her iki Bakan’ın da projenin devamına olumlu baktığını kaydederek, “Tarım Kredi Kooperatifleri ihale usulü üzüm almaya başlayacak. Bu üzümleri Tarım Kredi Kooperatifleri deposunda tutacak ve öğrencilere dağıtacak. Bu bir yandan çiftçimizi diğer yandan da öğrencilerimizi sevindirecek önemli bir müjde” dedi.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ İHALE USÜLÜ ÜZÜM ALACAK
Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve hem zihinsel hem sağlıksal gelişim açısından çok önemli faydalarının görüldüğü Okul üzümü projesinin 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde de devam edeceğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, okul üzümü projesini akıl üzümü projesi olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Özdağ, “Projenin devam etmesi için AK Partili beş Manisa Milletvekili olarak Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüş ve kendilerine projenin bu eğitim öğretim döneminde de devam etmesi önerisini sunmuştuk. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanlarımız sunduğumuz öneriye sıcak bakarak projenin devam etmesi konusunda karar kılındı. Öncelikle çiftçimize ve öğrencilerimize hayırlı olsun. Konuyla ilgili emekleri geçen Başbakanımıza, Bakanlarımıza ve AK Partili Manisa Milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”

PROJE REKOLTEDE ARZ TALEP DENGESİNİ SAĞLAYACAK
Avrupa’ya sattığımız üzümün 200 Bin ton elde kalan üzümün ise 280 Bin ton olduğunu bununda rekolte fazlalığını meydana getirdiğini kaydeden Özdağ, Bu fazlalığı muhakkak biz okullarda, askeriyede, öğrenci yurtlarında ve de sosyal hizmet gibi yerlerde tüketmenin formüllerini bulmalıyız. Bunlardan biri olan okul üzümü projesinin bu yılda devam etmesi bü konuda büyük bir avantaj doğuracak. Bu proje sayesinde hem çocuklarımızın beslenmesine katkıda bulunacağız hem de üzümdeki fazlalığı eritmiş olacağız. Bu çalışmalar neticesinde şu an 3 lira olan üzüm fiyatının 3,50 ile 4 lira arasında olacağını tahmin ediyorum” dedi.

YARI YIL TATİLİ 23 OCAK’TA
Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programlarının da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreciyle birlikte gerçekleştirileceğini ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “2016-2017 Eğitim Öğretim Dönemi 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmen ders başı yapacak. Birinci kanaat dönemi 19 Eylül Pazartesi başlayacak ve 20 Ocak 2017 Cuma sona erecek. Yarı yıl tatili, 23 Ocak-3 Şubat 2017'de yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 6 Şubat 2017 Pazartesi başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma sonaerecek.2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ise 18 Eylül 2017 Pazartesi başlayacak. Bu vesile ile öğrencilerimize, öğretmenlerimize, öğrenci velilerimize ve Milli Eğitim camiasına yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olması dileklerimi iletiyorum” dedi.

Haber18 Eylül 2016 Pazar